Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


REWITALIZACJA RYNKU 2010-2012Inwestycja pn. „Rozwój społeczno-gospodarczy obszaru śródmiejskiego poprzez rewitalizację ciągu ulic: Rynek, Grottgera, Ściegiennego, Legnicka (do ul. Reja) – etap I, kosztowała blisko 6 mln zł.
Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego objęło 69.99% kosztów kwalifikowanych czyli
3 952 803.91 zł, miasto dołożyło ponad 2 mln zł.

(szerokość: 750 / wysokość: 152)


Geneza powstania projektu związana była bezpośrednio z Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Chojnowa na lata 2007- 2013. i nawiązuje do dziejów miasta, którego rozwój związany był z kupiectwem i rzemiosłem. Obszar zabytkowego rynku został ukształtowany na skutek rozwoju handlu wokół historycznego traktu kupieckiego Via Regia zwanego także Wysoką Drogą, stąd jego niespotykany na Dolnym Śląsku trójkątny kształt.


(szerokość: 375 / wysokość: 281)  
(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 750 / wysokość: 562)


W wykonawstwie zachowano stylistykę dawnych ławek, koszy, krat okołodrzewnych, a także słupów oświetleniowych. Niewątpliwie atrakcyjnym elementem jest fontanna w centrum której stoi tkacz – postać, podobnie jak cały projekt, nawiązująca do historycznego wątku z dziejów miasta.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


2,5 metrowa postać z brązu prezentuje tkaninę z herbem Chojnowa - swój wyrób i tradycję. Z dwóch stron fontanny ściele się płótno (z brązu), na którym umieszczono dwie znaczące dla Chojnowa daty: 1333r. - nadanie praw miejskich i 2012r. – rewitalizacja Rynku. Tkacz zwrócony jest twarzą ku wschodzącemu słońcu i symbolicznie ku nowym perspektywom.

Jego postać ma także „wychodzić na spotkanie" przechadzającym się spacerowiczom.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Kompozycję zieleni w Rynku oparto na regularnym układzie drzew i formach ozdobnych z kwitnących krzewów oraz bylin wzbogaconych roślinami sezonowymi. Zupełnie zmienione jest oświetlenie – zarówno jego rozmieszczenie, jak i stylistyka. W większości są to lampy kinkietowe, instalowane na frontach kamienic. Całości dopełniają cztery lampy stojące w centralnym miejscu rynku, nawiązujące stylem do tych z przełomu XIX i XX wieku.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Projekt przeszedł konsultacje społeczne, a jego realizacja podkreśla walory miasta i uatrakcyjnia ofertę inwestycyjną.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie